Porselen ve seramik, yemek takımı, vazo ve diğer ev eşyaları yapımında kullanılan en popüler malzemelerden bazılarıdır. İlk bakışta benzer görünseler de, aslında bu iki malzeme arasında birkaç önemli fark bulunur. 
Seramik ve porselen arasındaki fark denildiğinde söylenebilecek ilk şey her iki malzemeyi oluşturmak için kullanılan kildir. Porselen, kaolin adı verilen bir tür beyaz kilden yapılırken, seramik tipik olarak kırmızı kilden yapılır. Farklı renkteki killer, farklı bir görünüme sahip ürünler üretir. Örneğin porselen genellikle seramikten daha beyaz ve daha saydamdır.
Seramik ve porselen farkı için söylenebilecek bir diğer ayrım ise,malzemelerin nasıl pişirildiği ile ilgilidir. Porselen seramikten çok daha yüksek bir sıcaklıkta pişirilir, bu da daha sert, daha dayanıklı bir ürün ile sonuçlanır. Ek olarak, porselenin yüksek fırınlama sıcaklığı, seramikten daha az gözenekli olmasına neden olur, yani lekelere ve neme daha iyi dayanabilir.
Son olarak, porselen ve seramiği birbirinden ayırmanın bir yolu da sırlara bakmaktır. Porselen ürünler tipik olarak sadece içeriden sırlanırken, seramiklerin hem iç hem de dış yüzeyleri sırlıdır. Porselen ürünlerdeki sır da genellikle seramik ürünlerdeki sırdan daha ince ve pürüzsüz olur.

Porselen ve seramik arasında birkaç temel fark olmasına rağmen, her iki malzemeden de güzel ve işlevsel ev eşyaları yapılabilir. Örneğin çeşitli desenlerdeki servis tabakları veya misafirlerinize sunum yapmak için tercih edebileceğiniz pasta takımlarında rahatlıkla seramikten yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte porselen bir fincan takımı ile sevdiklerinize kahve sunumu yapabilir, birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

İkisi arasında seçim yaparken, hangi malzemenin sizin için doğru olduğuna karar vermek için ihtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi göz önünde bulundurmanız bu noktada faydalı olabilecek etkenlerdir.

Yorumlar (0)

Şu anda yorum yok
Ürün favorilere eklendi
Ürün karşılaştırmaya Eklendi

Çerez Kullanımı Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.