Porselen, beyaz bir kilin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesiyle yapılan bir seramik türüdür. Porselen, yüksek mukavemeti ve dayanıklılığının yanı sıra lekelenmeye ve solmaya karşı direnci ile bilinir. Yüzyıllardır vazo ve tabaklardan, figürinlere ve fayanslara kadar çeşitli nesnelerin yapımında kullanılmıştır.
Porselen yoğun, gözeneksiz yapısı nedeniyle diğer seramik türlerinden çok daha güçlüdür. Ayrıca lekelenmeye ve solmaya karşı dayanıklıdır, bu da onu yemek takımları, süs eşyaları gibi ürünlerde çok daha tercih edilir bir alternatif kılar. Porselen sırlı veya sırsız olabilir. Sırlı porselen, su ve leke geçirmeyen pürüzsüz, parlak bir yüzeye sahiptir. Sırsız porselen ise mat bir yüzeye sahiptir ve sırlı porselenden daha gözeneklidir, bu da onu lekelenmeye daha duyarlı hâle getirir.

Porselen yüzyıllardır çeşitli objeler yaratmak için kullanılmıştır. Çin’de porselen ilk olarak vazo ve diğer dekoratif eşyaları yapmak için kullanıldı. 14. yüzyıla kadar porselen yemek takımı yapmak için kullanılmadı. Avrupa’da porselen ilk kez 18. yüzyılda yapıldı ve öncelikle figürinler ve diğer süs eşyaları için kullanıldı. 

Yorumlar (0)

Şu anda yorum yok
Ürün favorilere eklendi
Ürün karşılaştırmaya Eklendi

Çerez Kullanımı Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.