Porselen, beyaz kil bir gövdenin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesiyle yapılan bir seramik türüdür. Yüksek pişirme sıcaklığı, aşınmaya ve yırtılmaya karşı dayanıklı, sert, güçlü bir malzeme oluşturur. Porselen yemek takımı, yer karosu, banyo armatürleri ve heykeller dâhil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılır.
Porselen, kaolin adı verilen beyaz bir kilden yapılır. Porselen yapmak için önce kaolin çıkarılır ve daha sonra bu malzeme ince bir toz hâlinde öğütülür. Elde edilen toz daha sonra su ile karıştırılarak bulamaç hâline getirilir. Parça şekillendirildikten sonra 1200°C ile 1400°C derece arasındaki sıcaklıklarda bir fırında pişirilir. Yüksek pişirme sıcaklığı, kilin dayanıklılığının artması için önemli bir etkendir.
Porselen tabaklar ve kâseler tipik olarak beyaz veya kirli beyaz renktedir ve pürüzsüz, parlak bir yüzeye sahiptir. Porselen yemek takımları mikrodalgada ve bulaşık makinesinde zarar görme korkusu olmadan kullanılabilir. Bu nedenle de porselen evlerde sıkça tercih edilen bir malzemedir. 

Yorumlar (0)

Şu anda yorum yok
Ürün favorilere eklendi
Ürün karşılaştırmaya Eklendi

Çerez Kullanımı Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.